همه چیز درباره ی آشپزخانه مدرن!


آشپزخانه مدرن

طراحان دکوراسیون داخلی مدرن به طراحی آشپزخانه اهمیت زیادی می دهند و معتقدند آشپزخانه به عنوان قلب تپنده خانه باید دارای چیدمانی زیبا و چشم نواز باشد. سبک مدرن می تواند از چند لحاظ دارای پیچیدگی هایی باشد به این دلیل که بسیاری از افراد این سبک را نقطه ی مقابل سبک سنتی می دانند. وقتی سبک مدرن را وارد دکوراسیون آشپزخانه می‌کنیم در نهایت می توان به کابینت های ساده با استفاده از وسایل تزئینی شیک، برسیم.

همانطور که میدانید در سبک مدرن، دکوراسیون آشپزخانه تزئین آنچنانی ندارد ولی شما می توانید برای تزیین آشپزخانه های مدرن از عناصر طبیعی و المان های تزیینی زیبا استفاده نمایید. داشتن گل و گلدان های ساده و یا استفاده از دکوری های مرتبت با وسایل آشپزخانه، نمونه هایی از تزیینات آشپزخانه هستند.

آشپزخانه مدرن، به چه آشپزخانه ای گفته میشه؟

یکی از مواردی که در طراحی آشپزخانه های مدرن دیده میشود، این است که معمولاً این آشپزخانه ها دارای فضای جدا کننده از سایر بخش های منزل نیستند. مثلاً درب یا دیواری بین آشپزخانه و سالن منزل وجود ندارد. اکثر طراحی های آشپزخانه مدرن، با در نظر گرفتن یک جزیره و یا میز نهار خوری برای آشپزخانه انجام میشود. میز نهار خوری و جزیره به عنوان عامل جداکننده فضای داخل آشپزخانه از فضای منزل عمل می‌کنند.

همچنین سادگی اجزا و طراحی بدون پیچیدگی و اضافات، از مؤلفه های دیگر طراحی در آشپزخانه مدرن به حساب می آیند. اکثر طراحی های مدرن تاکید زیادی بر استفاده بهینه از فضای خانه و آشپزخانه دارند و در کنار این امر به دنبال تازگی و ایده های نو هستند. طراحی آشپزخانه های مدرن، معمولاً برروی جزیره ها، سینک ظرفشویی کوچکی قرار می‌دهند که بسیار کاربردی است. این سینک اضافه برروی جزیره، می‌تواند از رفت و آمد زیاد در آشپزخانه جلوگیری کند. در بعضی مواقع به جای کلیشه های همیشگی محل قرار گیری صفحه گاز، گاز بر روی جزیره کار می شود که اجرای هود آن کمی پیچیده تر است.

ویژگی‌های شاخص کابینت مدرن آشپزخانه

 • جدید و منطبق بر مد روز:

اگر چه انواع کابینت کلاسیک نیز، کابینت‌هایی جدید و منطبق بر مد روز محسوب می‌شوند، اما کابینت مدرن، به راستی سبک جدیدی در دکوراسیون آشپزخانه است. همان طور که قبلا اشاره کردیم این سبک، نقطه‌ی مقابل سبک کلاسیک است، بنابراین همانطور که از اسمش پیداست، سبکی بسیار جدید است و فضای منزل شما را بسیار لوکس و مدرن نشان می‌دهد.

 • سادگی :

اصلی‌ترین ویژگی کابینت مدرن، سادگی است. این کابینت‌ها در نهایت سادگی طراحی و ساخته می‌شوند و در آن‌ها طرح‌های پیچیده و سخت وجود ندارد.

 • امتداد تا سقف :

کابینت مدرن معمولا بلندتر از کابینت‌های کلاسیک طراحی می‌شود و معمولا تا نزدیک سقف ارتفاع دارند. برخی مدل‌های کابینت مدرن در نگاه اول، همانند دیوار آشپزخانه به نظر می‌رسند؛ خصوصا انواع بسیار ساده‌ی آن که با دستگیره مخفی ساخته می‌شوند.

 • بدون دستگیره یا با دستگیره‌های ساده :

کابینت مدرن آشپزخانه یا دستگیره ندارد و یا اگر دارای دستیگره باشد، بسیار ساده است. در این سبک، نمی‌توان از دستگیره‌های کلاسیک و پر کار استفاده نمود و لازم است از دستگیره‌های ساده و کشیده استفاده کرد.

 • کابینت‌های یکپارچه:

کابینت‌های یکپارچه که یکسره از زمین تا سقف ادامه دارند و بین آن‌ها هیچ فاصله ای نیست، در سبک کابینت مدرن بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کابینت‌ها به صورت کامل، دیوار آشپزخانه را می‌پوشانند و به جز شکاف حد فاصل آن‌ها، چیز دیگری دیده نمی‌شود.

 • بسیار جادار و کاربردی:

در بیشتر مدل‌های کابینت مدرن آشپزخانه، کابینت‌ها یکپارچه از زمین تا سقف کشیده شده‌ و طبقات زیادی درون‌ آنها جای می‌گیرد. این ویژگی خصوصا در فضاهای کوچک و خانه‌هایی که به دلیل محدودیت متراژ، فضای آشپزخانه و نشیمن یکی است، بسیار پر فایده و کمک‌رسان خواهد بود.

 • قیمت مناسب :

البته قیمت کابینت، تابعی از متریال آن است، اما از آنجا که کابینت مدرن، عموما ساده و بی‌آلایش است، قیمت تمام شده‌ی آن، از انواع کابینت کلاسیک که پر از نقش و نگارهای اشرافی و سلطنتی است، کمتر است. اگر چه انواع بسیار گرانقیمت کابینت مدرن نیز وجود دارد.

 • دارای کشوهای زیاد و طولی:

اگر به وجود کشوهای جادار و طولی علاقمند هستید، در این سبک می‌توانید کشوهای زیادی تعبیه کنید. بسیاری از مدل‌های کابینت مدرن، در قسمت پایینی کابینت‌ها، بسیار پر کشو طراحی می‌شوند و از این رو می‌توانند باعث افزایش بهره‌وری از فضای آشپزخانه شوند.

 • وجود شکل‌های هندسی ساده در آشپزخانه:

کابینت مدرن آشپزخانه به دلیل صاف و صیقلی بودن چه در سطح و چه در زاویه‌ها، باعث تشکیل اشکال هندسی در آشپزخانه می‌شود. در سبک کابینت مدرن، اشکال منحنی و هلال کمتر کاربرد دارند و شکل‌های گوشه‌دار و زاویه‌دار بیشتر به چشم می‌خورند.

 • ایجاد نظم بیشتر در آشپزخانه:

از آنجا که این سبک از کابینت آشپزخانه، بسیار ساده و بدون جزئیات شلوغ است، به طور کلی باعث می‌شود که آشپزخانه شما منظم‌تر به نظر برسد. بنابراین اگر فضای کوچکی به عنوان آشپزخانه دارید، کابینت مدرن، باعث ایجاد نظم بیشتری در آشپزخانه می‌شود.

 • نیاز به تمیزکاری کمتر:

یکی دیگر از ویژگی‌های شاخصی که کابینت مدرن دارد و بسیار هم وسوسه‌ برانگیز است، نیاز به تمیزکاری کمتر این کابینت‌ها است. کابینت مدرن، عاری از فرورفتگی و بیرون زدگی است، بنابراین ذرات گرد و غبار یا ذرات غذا، در میان تزئینات آن جای نمی‌گیرد و از آنجا که به صورت یکپارچه امتداد دارند، به راحتی تمیز و گرد و غبار زدایی می‌شوند.

کابینت مدرن آشپزخانه، یک انتخاب ایده‌آل برای فضاهای کوچک و کم‌نور

اگر فضای آشپزخانه شما کوچک و بدون پنجره است، کابینت مدرن بهترین گزینه‌ای است که می‌توانید در آشپزخانه‌تان تعبیه کنید. این کابینت‌ها از زمین تا سقف امتداد دارند و فضای زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهند و علاوه بر آن، به دلیل سادگی، فضا را بزرگتر از ابعاد واقعی آن نشان می‌دهند.

کابینت مدرن چه تفاوتی با کابینت کلاسیک دارد؟

شاخصه و جدا کنده سبک مدرن و کلاسیک از یکدیگر جزئیات و تزئینات هستند. چیزی که در مورد طراحی مدرن بسیار پررنگ است، این است که سادگی چشم نوازی در این نوع طراحی به چشم میخورد. سادگی که در طراحی های کلاسیک وجود ندارد یا بهتراست بگوییم کمتر وجود دارد. کابینت های کلاسیک آشپزخانه معمولا طراحی های پرکار و شلوغی دارند. وجود قاب برای درب ها و سرستون ها و پاخور های پرکار و پر از منبت، گواه برای این ادعای ماست.

مزایا و معایب کابینت مدرن در یک نگاه

 1. تنوع طرح و رنگ بالا
 2. بسیار کاربردی و بهیه سازی در فضا
 3. مقاوم در برابر شوینده ها و مواد شیمیایی
 4. تمیزکاری آسان
 5. طول عمر بیشتر نسبت به دیگر نمونه های کابینت
 6. نیاز کم تر به مراقبت
 7. مقاومت بالا در برابر رطوبت و پوسیدگی
 8. طراحی منظم و ایجاد حس تمیزی
 9. استفاده از قطعات فلت و نصب آسان
 10. مناسب برای نصب در انواع سقف ها(بلند و کوتاه)
 1. طراحی مدرن با استفاده از تجهیزات و لوازم جانبی پیشرفته آشپزخانه (مثل جک‌های فشاری، کلیدهای لمسی و … )
 2. قیمت مناسب نسبت به دیگر سبک ها

 

با وجود این مزایای فراوان، کابینت‌های مدرن معایبی هم دارند، مثلاً:

 1. طراحی ساده و نامناسب برای افراد کلاسیک پسند
 2. به دلیل رعایت تقارن در طرح، امکان ایجاد پرتی زیاد

آشپزخانهکابینتکابینت مدرن

آشپزخانهآشپزخانه مدرنافشارچوبدکوراسیوندکوراسیون آشپزخانهدکوراسیون خانه و آشپزخانه افشارکابینتکابینت مدرنمدرنمصنوعات چوبیورق ماتورق های گلاس

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است