دانستنی های دکوراسیون اتاق کودک و نوجوان


طراحی دکوراسیون اتاق کودک و نوجوان

بر کسی پوشیده نیست که طراحی دکوراسیون اتاق کودک و نوجوان امروزه اهمیت ویژه ای دارد چون که فرزندان بیشتر روز را در اتاقشان سپری می‌کنند , آنها در آنجا بازی می‌کنند ، استراحت می‌کنند و تکالیفشان را انجام می دهند و برای کارهای روزمره نیز به اتاقشان مراجعه می‌کنند. این موضوع اثبات می‌کند که اتاق کودک و نوجوان باید حداکثر هماهنگی را با روحیات و شخصیت درونی فرزند ما داشته باشد.

پس جهت تغییر دردکوراسیون اتاق کودک باید نکاتی را مد نظر داشته باشیم. علاوه بر راحتی باید ویژگی‌هایی مثل زیبایی، سرگرم کننده بودن و همراه داشتن حس امنیت را نیز به خاطر داشته باشیم. همچنین دکوراسیون اتاق کودک باید از سنین پایین تا نوجوانی و جوانی او مناسب باشد و این کار ممکن نیست مگر اینکه از شخصیت کودک خود با خبر باشیم.

اتاق خواب کودک

نکات تغییر دکوراسیون اتاق کودک:

راهکارهای زیادی وجود داد که می‌توان از آن‌ها برای ایجاد یک دکوراسیون زیبا و آرامبخش استفاده کرد. از ترفندهای مختلفی برای تغییر دکوراسین اتاق کودک استفاده می‌شود تا فضا را از حالت تکراری و بی روح بودن خارج کنیم.

۱ : استفاده از رنگ‌های ملایم

بعضی‌ها دوست دارند که دیوار، پرده و در کل فضا را به رنگ سفید یا خاکستری ملایم نگه دارند و با ایجاد جزئیات بیشتر رنگ و روح را به اتاق ببخشند. اینگونه فضای اتاق تمیزتر به نظر می‌رسد و راحت‌تر می‌توان دکوراسین را هر چند مدت یکبار تغییر داد. همچنین در این مورد می‌توان با تغییر دادن دکوراسیون اتاق آن را از یکنواختی خارج کرد. مثلا می‌توان با اضافه کردن کتاب‌های کودکانه، تابلوهای نقاشی و یا تصاویری از خود کودک که رنگ‌های شادی دارند فضای اتاق را سرگرم کننده کرد. همچنین می‌توان ملحفه، پرده، روتختی و وسایلی که تعویضشان هزینه‌ی کمتری از تعویض سرویس تخت خواب دارند را تغییر داد. یا با استفاده از یک رنگ متضاد و گرم محیط را از بی‌ روح بودن خارج کرد.

۲ : سرویس خواب مناسب

انتخاب سرویس خواب مناسب در طراحی دکوراسیون اتاق کودک اهمیت ویژه ای دارد .

در دکوراسیون اتاق کودک سرویس خواب مناسب اهمیت زیادی دارد. با انتخاب درست یک سرویس خواب می‌توان هزینه‌ی دکوراسیون اتاق را کاهش داد. بیشتر افراد هزینه‌ی تهیه و یا تعویض سرویس خواب کودک خود را ندارند و ترجیح میدهند که با انتخاب یک سرویس مناسب و قابل تطبیق با دکوراسیون اتاق مانع از تعویض و صرف هزینه جدید برای آن شوند.

۳ : استفاده از رنگ‌های متنوع

رنگ‌های انتخابی برای کفپوش اتاق یا کاغذ دیواری و رنگ دیوار مهم است، معمولا اینگونه است که رنگ اتاق را با توجه به جنسیت فرزند انتخاب می‌کنند. اما باید بدانیم که رنگ‌ها هیچوقت اختصاصا مختص یک جنسیت خاص نیستند. رنگ‌های گرمی مثل قرمز و نارنجی، روحیه و نشاط را به فرزند القا می‌کنند و برعکس رنگ‌هایی مثل آبی و سبز آرام بخش‌تر هستند و خواب را برایش آسان می‌کند. و یا اینکه با استفاده از کاغذ دیواری محیط زیباتری را خلق کنیم.

۴ : نور پردازی مناسب

این یکی از مواردی که طراحان دکوراسیون اتاق کودک به آن اهمیت زیادی می‌دهند، انتخاب یک نور پردازی مناسب است. نورپردازی می‌تواند فضای زیبا و دلپذیری را ایجاد کند و همچنین باعث شود تا فرد وقتی داخل اتاقش است از آرامش خاطر بیشتری برخوردار باشد. در هنگام شب نباید اتاق کودک به طور کامل تاریک باشد. نورها و چراغ خواب‌های مختلفی برای استفاده در این مورد وجود دارد.

۵ : تزئین سقف

دکوراسیون این بخش کمک زیادی به دنج شدن فضای اتاق می‌کند، می‌توان با زمینه تیره و اضافه کردن تزئینات ستاره مانند آسمان شب را برای کودک ایجاد کرد و او را هیجان زده کرد. اما نباید آنقدر تیره باشد که فضای اتاق را دلگیر کند.

۶ : پوشش کف اتاق

بهتر است که از فرش استفاده شود، پارکت نیز گزینه‌ی خوبی است اما اگر فرزند شما نوپا باشد راه رفتن بر سطحی لیز بسیار براش خطرناک و سخت خواهد بود. همچنین فرش فقط برای سنین کم نیست بلکه مناسب و باب سلیقه تمامی سنین است.

۷ : ایجاد فضاهای مختلف در اتاق

با بزرگتر شدن فرزند و تحصیل در مدرسه نیاز دارد که مکانی برای تمرکز و حل تمریناتش داشته باشد و همچین فضایی برای استراحت و بازی. الزاما شما نیاز ندارید که فضای بسیار خلاقانه‌ای ایجاد کنید، یک میز و یک صندلی که قابلیت تغییر ارتفاع داشته باشد کافیست. باید بدانیم که کودکان نیز مانند بزرگسالان به فضایی نیاز دارند که در آن کار و استراحت کنند و در پایان روز با احساس امنیت به خواب روند.

۸ : استفاده از حداکثر فضای اتاق

در اتاق‌های کوچک می‌توان با قرار دادن تخت در کنار دیوار به طوری که سر تخت در گوشه دیوار قرار گیرد فضای بازتر و بیشتری را برای بازی کودک فراهم کرد، همچنین این کار نه تنها باعث افزایش فضای اتاق می‌شود بلکه با کم کردن فضاهای باز اطراف تخت مانع ایجاد ترس در کودک و تصور اینکه چیزی زیر تخت وجود دارد می‌شویم.

۹ : اهمیت علایق کودک

کودکان علایق مختلفی دارند مثلا فضا، حشرات، رنگ صورتی، کیتی و شخصیت‌های کارتونی متفاوت. سعی کنید که طراحی اتاق آن را به سمت علایق او سوق دهید برای این کار لازم نیست که تغییر بزرگی ایجاد کنید، چند علامت و نشانه کوچک کافیست با این کار شما برای نوجوانی فرزندتان هم آماده خواهید بود و به راحتی میتوانید دکوراسیون اتاق کودک را تغییر دهید.

۱۰ : سرگرم کننده باشد

باید بدانیم که کودکی دوران زود گذری خواهد بود و با بزرگتر شدن کودکان کمتر آنها را کنار خود خواهیم داشت پس مطمئن شوید که در این مدت به او خوش می‌گذرد، رنگ‌های شاد زیادی را به اتاق اضافه کنید، و نظرش را درباره دکوراسیون اتاق بپرسید.در نهایت همیشه این را به خاطر داشته باشید که فرزندان بیشتر از هر چیز دیگر به توجه و محبت و عشق شما نیاز دارند و در صورت نبودن این موارد هیچوقت به آن آرامش قلبی که انتظارش را دارند نخواهند رسید.

اتاق خواب نوجوان

با نوجوانان خود به توافق برسید

طراحی داخلی اتاق خواب برای یک نوجوان به تنهایی سخت است. اگر دو نفر بشوند طبیعی است که اختلافاتی پیش بیاید. این اختلافات بیشتر سلیقه ای است اما به راحتی قابل حل خواهد بود. در صورتی که قبل از هر کاری بنشینید و حرف بزنید! نظر هر دو نوجوان را جویا شوید. در جلسه ای که تشکیل می دهید تکلیف این موارد را روشن کنید:

  • رنگ دکوراسیون اتاق خواب نوجوان دو نفره
  • نوع و جنس تخت خواب و کمد
  • نوع و جنس میز مطالعه و کتابخانه
  • سایر وسایل مورد نیاز هر کدام
  • طرح و رنگ روبالشی و کوسن و پرده

مشخص کردن این موارد اولین قدم برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب نوجوان دو نفره است. توافق اولیه، علاوه بر راحت تر کردن کار دکوراسیون، یک نکته تربیتی هم دارد. دو نوجوان به تفاهم و نظر واحد رسیدن از طریق گفتگو را می آموزند. و این قدم خوبی برای همزیستی مسالمت آمیز با هم در یک اتاق مشترک به حساب می آید.

 

تخت خواب دوطبقه بهترین انتخاب برای دکوراسیون اتاق نوجوان دو نفره

اتاق های کوچک کار دکوراسیون اتاق نوجوان دو نفره را کمی سخت می کنند. اما نگران نباشید! راه های زیادی برای دکوراسیون اتاق خواب کم جا وجود دارد. اولین و بهترین کار برای یک اتاق کوچک، استفاده از تخت خواب های دو طبقه است. هرچند قرار دادن یک تخت خواب دو طبقه در یک اتاق بزرگ هم ایده شیک و مدرنی است.

خوشبختانه امروزه در بازار انواع طرح و مدل و رنگ تخت خواب های دو طبقه موجود است. بهتر است مدلی را انتخاب کنید که علاوه بر تخت خواب، کتابخانه و کمد هم داشته باشند. با این کار مجموعه منسجم و مدرنی از تخت و کمد را در اتاق خواب نوجوان ها ایجاد می کنید. حتما در هنگام خرید به امنیت تخت بالایی توجه کنید. دقت کنید نرده یا لبه داشته باشد. پیشنهاد می شود تخت بالایی را برای فرزند بزرگتر در نظر بگیرید و تخت پایینی را به فرزند کوچک تر اختصاص دهید.

 

تخت خواب های تاشو هم شیک و جذاب هستند

استفاده از دو تخت خواب تاشو هم فکر خوبی برای دکوراسیون اتاق نوجوان دو نفره است. این تخت ها در طول روز جمع شده در جایگاه خود تعبیه می شوند. فضای اشغال شده توسط تخت ها در شب، قابل استفاده در روز می شوند.

 

سعی کنید تعادل و تقارن ایجاد کنید

ممکن است به هر علت تخت خواب دو طبقه را انتخاب نکردید و تصمیم گرفتید از دو تخت جداگانه برای دکوراسیون اتاق خواب نوجوان دو نفره استفاده کنید. در این صورت سعی کنید بین دو تخت تقارن برقرار کنید. این کار را با انتخاب تابلو، آینه، آباژور و میز کنار تخت انجام دهید. این وسایل را شبیه به هم تهیه کرده و مثل هم اطراف دو تخت بچینید.

تقسیم اتاق به دو بخش مساوی

یک راه دیگر برای دلپذیر کردن دکوراسیون اتاق خواب مشترک، تقسیم کردن کامل اتاق به دو بخش می باشد. این راهکار برای اتاق های بزرگ تر پیشنهاد می شود. باید از هر چیزی دقیقا دو عدد تهیه کرده در کنار هم قرار دهید. یک تخت خواب و میز کنار تخت، با کمد و میز در یک طرف و همین وسایل در طرف دیگر اتاق چیده می شوند. به این ترتیب عدالت کاملا رعایت شده و دو نوجوان با وجود داشتن اتاق مشترک، هر کدام وسایل شخصی خود را به طور جداگانه دارند. حتی می توانید از یک پارتیشن برای جدا کردن دو بخش استفاده کنید. این گونه دو نوجوان احساس استقلال بیشتری خواهند کرد.

 

دو بخش کاملا شبیه به هم

اگر اتاق را تقسیم بندی کردید بهتر است هر دو بخش از نظر طرح و رنگ با هم هماهنگ باشند. یک راه این است که وسایل اتاق و روتختی ها و روبالشی ها و فرش هر دو بخش دقیقا مثل هم انتخاب شوند.

 

دو بخش متفاوت اما با یک تم مشخص

اگر دو نوجوان شما در یک رنگ به توافق نمی رسند، اجازه دهید هر کدام به سلیقه خود مدل روتختی و تابلو و آباژور و وسایل تزیینی را انتخاب کنند. اما حتما دقت کنید که به طور کلی اتاق خواب یک تم مشخص و هماهنگ داشته باشد. استفاده از رنگهای کاملا متضاد حس شلوغی و در هم ریختگی ایجاد می کند. در چنین فضایی ساکنین اتاق خواب در آن آسودگی خیال نخواهند داشت. بهترین کار این است که رنگ غالب را سفید در نظر گرفته بقیه اجزا دکوراسیون اتاق خواب نوجوان دو نفره را از رنگ های شاد و جسورانه انتخاب کنید.

 

نحوه چیدن دو تخت خواب در یک اتاق نوجوان دو نفره

باز هم موضوع بر سر تخت خواب است! اگر دو تخت خواب را از قبل تهیه کردید یا امکان خرید تخت خواب دو نفره را ندارد باز هم جای نگرانی نیست. نحوه صحیح چیدمان دکوراسیون اتاق خواب دو تخته می تواند باعث استفاده بهینه از فضا شود.

به محل پنجره و در ورودی اتاق خواب توجه کنید. اگر امکان دارد دو تخت خواب را به دو دیوار روبروی هم در اتاق خواب بچسبانید. اما دقت داشته باشید که پایین تخت خواب سمت در ورودی نباشد. همچنین پنجره اتاق بالای تخت ها قرار نگیرد.

پیشنهاد بعدی استفاده بهینه از گوشه های اتاق است. دو تخت خواب را عمود به هم و به شکل ال در یک گوشه دیوار اتاق خواب قرار دهید.

راه حل دیگر چسباندن هر دو تخت به هم است. می توانید تخت های به هم چسبیده را به گونه ای بچینید که دو طرف آنها خالی بماند. در این صورت دو طرف را میز کنار تختی بگذارید که هر نفر وسایل خود را روی آن بگذارد. اگر فضای کافی در دست نیست تخت های به هم چسبیده را کنار دیوار قرار دهید. این راهکار برای دوقلوها بهترین پیشنهاد است.

آموزشاتاق خواباتاق خواب کودک و نوجواندکورکودککودک و نوجواننوجوان

mdfاتاقاتاق خواباتاق خواب کودکاتاق خواب کودک و نوجواناتاق خواب نوجواناتاق مستردکوردکور اتاق خوابکمدکمددیواریکودکمیزمیز تحریرنوجوانورق های گلاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است